czwartek, 19 marca 2015

Domowe sposoby konserwacji noży



Wyszperane w poradniku z lat 50-tych ubiegłego wieku. Stosowanie na własną odpowiedzialność ;-)

Czyszczenie przedmiotów z kutego żelaza: przemywać szmatką zmoczoną w ciepłej, mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku (2 łyżki stołowe na 1l wody). Po wysuszeniu sprawdzić dokładnie czy nie ma śladów rdzy. Powierzchowne ślady rdzy usuwa się metalową szczotką lub papierem ściernym. Po oczyszczeniu należy wetrzeć odrobinę oleju lnianego z dodatkiem sadzy. Po kilku godzinach można już polerować wełnianą szmatką. Można też cały przedmiot (łącznie z oczyszczoną ze rdzy częścią) posmarować mieszaniną nafty i oleju jadalnego (2 łyżki nafty i 1 łyżka oleju). Po upływie 24 godz. przetrzeć miękką flanelką i polerować wełnianą szmatką, a pozostałe jeszcze ślady rdzy – przetrzeć papierem ściernym, wypolerować. Inny sposób: zardzewiałym narzędziom przywrócisz dawną świetność, jeśli namoczysz je w nafcie, a potem wypolerujesz papierem gazetowym.

Czyszczenie stali rdzewnej: czyścić przekrajaną cebulą, maczaną w cukrze pudrze. Opłukać zimną wodą i wytrzeć do sucha. Inny sposób to posypać grubą solą kuchenną i po 10-15 min. pocierać kawałkiem skórki od słoniny (w innej wersji: wilgotnym korkiem). Gdy rdza zniknie, nóż należy dokładnie umyć i starannie wysuszyć. Jeszcze jeden „patent”: przecierać solą zwilżoną octem.

Czyszczenie stali szlachetnej: wyczyścić papką sporządzoną z soli i octu. Po wyczyszczeniu opłucz przedmiot, wytrzyj go do sucha i starannie wypoleruj. Inny sposób: zamiast wylać wodę, w której gotowałeś szpinak, użyj jej do wyczyszczenia stali szlachetnej. Kwas szczawiowy, znajdujący się w szpinaku, nadaje metalowym powierzchniom lśniący połysk.

Poplamiona klinga: jeśli na klindze noża porobiły się ciemne plamy, które nie schodzą podczas szorowania, posyp je solą i trzyj wilgotnym korkiem. Podobne działanie ma zimny ocet.

Czyszczenie powierzchni chromowych: przedmioty o chromowanej powierzchni najlepiej czyści się ściereczką zwilżoną naftą. Do czyszczenia nadaje się również zmywacz do paznokci. Potem należy przedmiot starannie opłukać.

Czyszczenie mosiądzu: wyroby z mosiądzu znów będą pięknie błyszczeć, jeśli je wyczyścisz papką sporządzoną z soli i octu. Po wyczyszczeniu opłucz przedmiot, wytrzyj go do sucha i starannie wypoleruj.

Przebarwione drewniane trzonki: brudne plamy można usunąć, mocząc je przez cały noc w roztworze sody oczyszczanej.

Konserwacja drewnianych trzonków: dla utrzymania estetycznego wyglądu trzonków z nielakierowanego drewna nacieraj je od czasu do czasu olejem jadalnym.

Czyszczenie wyrobów z dębu i mahoniu: ciepłe piwo to znany i sprawdzony, a przede wszystkim tani środek do pielęgnacji wyrobów dębowych i mahoniowych, który nadaje im piękny połysk.

Czyszczenie lakierowanego drewna: do czyszczenia doskonale nadaje się zimna esencja czarnej herbaty lub podsuszone fusy z czarnej kawy.

Tłuste plamy na lakierowanym i bejcowanym drewnie: schodzą po użyciu terpentyny. Natrzyj plamy, odczekaj chwilę i zmyj terpentynę wodą. W razie potrzeby możesz pobejcować czyszczone miejsca.

Rysy na drewnie: niewielkie rysy nasmaruj bezbarwną wazeliną, pozostaw na 24 godziny, a następnie wypoleruj.

Konserwacja wyrobów ze skóry: ciemną skórę należy raz lub dwa razy w roku konserwować olejem rycynowym. Do jasnej skóry można używać wazeliny kosmetycznej.

Lanolina do gładkiej skóry: wyroby z gładkiej skóry będą zawsze miękkie i bez zadrapań, jeżeli od czasu do czasu natrzesz je lanoliną albo olejem rycynowym, pozostawisz chwilę pod działaniem tłuszczu, a potem wypolerujesz miękką ściereczką.

Skóra wodoodporna: wyroby z gładkiej skóry staną się wodoodporne, a także wyjątkowo miękkie, jeśli będziesz je nacierać olejem rycynowym.



Wiktor Lekney
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz